Microchip CPT30040
Microchip CPT30040
Microchip CPT30040
Manufacturer No:
CPT30040
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150A 40V-DC TO-244AB Chassis Mount
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
CPT30040 Information
  • 3
  • Supplier Device Package
  • Max Operating Temperature
  • 175°C
  • Min Operating Temperature
  • -55°C
  • Type
  • Parameter
  • Element Configuration
  • Common Cathode
  • Speed
  • Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
  • Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
  • 4mA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
  • 760mV @ 200A
  • Forward Current
  • 300A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
  • 40V
  • Current - Average Rectified (Io)
  • 150A
  • Forward Voltage
  • 760mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
  • 40V
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip CPT30040.
CPT30040 Overview
In operation, this device will be set to 760mV volts forward.In operation, this device will be set to 300A volts forward.This device is powered with reverse voltage peak of 4mA V.
CPT30040 Features
760mV forward voltage
a peak voltage of 4mA
a reverse voltage peak of 4mA