Microchip CPT300100D
Microchip CPT300100D
Microchip CPT300100D
Manufacturer No:
CPT300100D
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150A 100V-DC 2-Element TO-244AB Chassis Mount
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
CPT300100D Information
  • 3
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Packaging
  • Bulk
  • Published
  • 2014
  • Pbfree Code
  • no
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 2
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Max Operating Temperature
  • 175°C
  • Min Operating Temperature
  • -55°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
  • UPPER
  • Terminal Form
  • UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • 2
  • JESD-30 Code
  • R-XUFM-X2
  • Number of Elements
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip CPT300100D.
CPT300100D Overview
This device will operate when the forward voltage is set to 300A.A reverse voltage peak of 4mA is used to power devices like this one.
CPT300100D Features
a peak voltage of 4mA
a reverse voltage peak of 4mA