Microchip CPT300100A
Microchip CPT300100A
Microchip CPT300100A
Manufacturer No:
CPT300100A
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150A 100V-DC 2-Element TO-244AB Chassis Mount
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
CPT300100A Information
  • 3
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 2
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Max Operating Temperature
  • 175°C
  • Min Operating Temperature
  • -55°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
  • UPPER
  • Terminal Form
  • UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • 2
  • JESD-30 Code
  • R-XUFM-X2
  • Number of Elements
  • Element Configuration
  • Common Anode
  • Speed
  • Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip CPT300100A.
CPT300100A Overview
The device operates when the forward voltage is set to 300A.Typical devices like this one are powered by reverse voltage peaks of 4mA.
CPT300100A Features
a peak voltage of 4mA
a reverse voltage peak of 4mA