Microchip CPT300100
Microchip CPT300100
Microchip CPT300100
Manufacturer No:
CPT300100
Manufacturer:
Microchip
Package:
TO-244AB
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150A 100V-DC 2-Element TO-244AB Chassis Mount
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
CPT300100 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
  • Chassis Mount
  • Package / Case
  • TO-244AB
  • Number of Pins
  • 3
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Packaging
  • Bulk
  • Published
  • 2007
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Type
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 2
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Max Operating Temperature
  • 175°C
  • Min Operating Temperature
  • -55°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
  • UPPER
  • Terminal Form
  • UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • 2
  • JESD-30 Code
  • R-XUFM-X2
  • Number of Elements
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip CPT300100.
CPT300100 Overview
As long as the forward voltage is set to 980mV, the device will operate.As long as the forward voltage is set to 300A, the device will operate.There is a reverse voltage peak of 4mA on devices like this one.
CPT300100 Features
980mV forward voltage
a peak voltage of 4mA
a reverse voltage peak of 4mA