MURATA CEF400-112C
MURATA CEF400-112C
MURATA CEF400-112C
Manufacturer No:
CEF400-112C
Manufacturer:
MURATA
Package:
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 400W
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
CEF400-112C Information
  • Type
  • Parameter
  • Mfr
  • Murata Power Solutions Inc.
  • Package
  • Bulk
  • Product Status
  • Obsolete
  • Type
  • Enclosed
  • Number of Outputs
  • 1
  • Voltage - Input
  • 85 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 1
  • 12V
  • Current - Output 1
  • 33.3 A
  • Power (Watts)
  • 400W
  • Applications
  • ITE (Commercial)
  • Parameter
  • Voltage - Isolation
  • 1.5 kV
  • Efficiency
  • 83%
  • Operating Temperature
  • 0°C ~ 50°C
  • Features
  • Adjustable Output, I²C™ Interface, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
  • Mounting Type
  • Chassis Mount
  • Size / Dimension
  • 4.00" L x 7.00" W x 1.59" H (101.6mm x 177.8mm x 40.4mm)