TI CD74AC240M
TI CD74AC240M
TI CD74AC240M
Manufacturer No:
CD74AC240M
Manufacturer:
TI
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
IC BUFFER INVERTING 5.5V 20-SOIC.Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-SOIC
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
CD74AC240M Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • Texas Instruments
  • Series
  • 74AC
  • Packaging
  • Tube
  • Part Status
  • Obsolete
  • Manufacturer Lead Time
  • 12 Weeks
  • Current - Output High, Low
  • 24mA, 24mA
  • Input Type
  • Logic Type
  • Buffer, Inverting
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Type
  • Parameter
  • Number of Bits per Element
  • 4
  • Number of Elements
  • 2
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 85°C (TA)
  • Output Type
  • 3-State
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
  • 20-SOIC
  • Voltage - Supply
  • 1.5V ~ 5.5V