MURATA C1U-W-1200-12-TA2C
MURATA C1U-W-1200-12-TA2C
MURATA C1U-W-1200-12-TA2C
Manufacturer No:
C1U-W-1200-12-TA2C
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 1200W
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
C1U-W-1200-12-TA2C Information
  • Series
  • C1U-W-1200 (1200W)
  • Package
  • Bag
  • Voltage - Input
  • 90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 1
  • 12V
  • Current - Output 1
  • 98.3 A
  • Power (Watts)
  • 1200W
  • Voltage - Isolation
  • 3 kV
  • Efficiency
  • 91%
  • Operating Temperature
  • 0°C ~ 50°C
  • Features
  • Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
  • Size / Dimension
  • 14.20" L x 5.50" W x 1.67" H (360.7mm x 139.7mm x 42.4mm)