MURATA C1U-W-1200-12-TA1C
MURATA C1U-W-1200-12-TA1C
MURATA C1U-W-1200-12-TA1C
Manufacturer No:
C1U-W-1200-12-TA1C
Manufacturer:
MURATA
Package:
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 1200W
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
C1U-W-1200-12-TA1C Information
  • Type
  • Parameter
  • Mfr
  • Murata Power Solutions Inc.
  • Series
  • C1U-W-1200 (1200W)
  • Package
  • Bulk
  • Product Status
  • Obsolete
  • Type
  • Front End
  • Number of Outputs
  • 1
  • Voltage - Input
  • 90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 1
  • 12V
  • Current - Output 1
  • 98.3 A
  • Power (Watts)
  • 1200W
  • Parameter
  • Applications
  • ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation
  • 3 kV
  • Efficiency
  • 90.6%
  • Operating Temperature
  • 0°C ~ 50°C
  • Features
  • Load Sharing, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
  • Mounting Type
  • Rack Mount
  • Size / Dimension
  • 14.20" L x 5.50" W x 1.67" H (360.7mm x 139.7mm x 42.4mm)