NXP BZX84J-B12
NXP BZX84J-B12
NXP BZX84J-B12
Manufacturer No:
BZX84J-B12
Manufacturer:
NXP
Package:
PLASTIC, SC-90, 2 PIN
Description:
12V, 0.55W, SILICON, UNIDIRECTIONAL VOLTAGE REGULATOR DIODE, PLASTIC, SC-90, 2 PIN
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
BZX84J-B12 Information
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • Yes
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Part Life Cycle Code
  • Transferred
  • Ihs Manufacturer
  • NXP SEMICONDUCTORS
  • Part Package Code
  • SC-90
  • Package Description
  • PLASTIC, SC-90, 2 PIN
  • Pin Count
  • 2
  • Reach Compliance Code
  • compliant
  • Parameter
  • Configuration
  • SINGLE
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Diode Type
  • ZENER DIODE
  • Dynamic Impedance-Max
  • 10 Ω
  • JESD-30 Code
  • R-PDSO-F2
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Moisture Sensitivity Level
  • 1
  • Number of Elements
  • 1
  • Number of Terminals
  • 2
  • Operating Temperature-Max
  • 150 °C