NEXPERIA BZX84J-B10,115
NEXPERIA BZX84J-B10,115
NEXPERIA BZX84J-B10,115
Manufacturer No:
BZX84J-B10,115
Manufacturer:
NEXPERIA
Package:
SC-90, SOD-323F
Description:
ZENER DIODE 10Ohm ±2% 200nA @ 7V -65°C~150°C TA 2 Terminations SC-90, SOD-323F
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
BZX84J-B10,115 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 4 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SC-90, SOD-323F
  • Surface Mount
  • YES
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Number of Elements
  • 1
  • Power Dissipation (Max)
  • 0.55W
  • Operating Temperature
  • -65°C~150°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • Automotive, AEC-Q101
  • Type
  • Parameter
  • Published
  • 2011
  • Tolerance
  • ±2%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 2
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Terminal Position
  • DUAL
BZX84J-B10,115 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 200nA @ 7V.2% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 2%.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 10VV.This device should be operated at 5mA on the working test voltage.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.1V @ 100mA is provided.
BZX84J-B10,115 Features
reverse leakage current of 200nA @ 7V
200nA @ 7V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA