ONSEMI BZX84C8V2LT3G
ONSEMI BZX84C8V2LT3G
Manufacturer No:
BZX84C8V2LT3G
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
250 mW 8.2 V ±5% Zener Diode Voltage Regulator
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
BZX84C8V2LT3G Information
  • Type
  • Parameter
  • MSL Type
  • 1
  • MSL Temp (°C)
  • 260
  • Container Type
  • REEL
  • Container Qty.
  • VZ Typ (V)
  • 8.2
  • P Max (W)
  • Package Type
  • SOT-23 (TO-236) 2.90x1.30x1.00, 1.90P
  • Case Outline
  • 318
  • Type
  • Parameter
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI BZX84C8V2LT3G.
Feature
  • 250 mW Rating on FR-4 or FR-5 Board
  • Zener Breakdown Voltage Range - 2.4 V to 75 V
  • Package Designed for Optimal Automated Board Assembly
  • Small Package Size for High Density Applications
  • ESD Rating of Class 3 (>16 KV) per Human Body Model
  • Mechanical Characteristics:
  • CASE: Void-free, transfer-molded, thermosetting plastic case
  • FINISH: Corrosion resistant finish, easily solderable
  • MAXIMUM CASE TEMPERATURE FOR SOLDERING PURPOSES: 260°C for 10 Seconds