ROHM BZX84C8V2LT116
ROHM BZX84C8V2LT116
ROHM BZX84C8V2LT116
Manufacturer No:
BZX84C8V2LT116
Manufacturer:
ROHM
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
ZENER DIODE 15Ohm ±6.1% 700nA @ 5V 150°C TJ 3 Terminations ZENER TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BZX84C8V2LT116 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
  • YES
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Operating Temperature
  • 150°C TJ
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2008
  • Tolerance
  • ±6.1%
  • Part Status
  • Active
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 3
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Additional Feature
  • HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Technology
  • ZENER
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 10
Download datasheets and manufacturer documentation for ROHM BZX84C8V2LT116.
BZX84C8V2LT116 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 700nA @ 5V is required.Zener (Nom) voltage is reduced to 8.2V during operation.This device should be operated with 5mA as the working test voltage.
BZX84C8V2LT116 Features
reverse leakage current of 700nA @ 5V
700nA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA