Tech Public BZX84C6V2LT1G-TP
Tech Public BZX84C6V2LT1G-TP
Manufacturer No:
BZX84C6V2LT1G-TP
Manufacturer:
Tech Public
Package:
Description:
300mW 5.8V~6.6V 6.2V SOT-23 Single Zener Diodes RoHS
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BZX84C6V2LT1G-TP Information
  • Type
  • Parameter
  • Package
  • SOT-23
  • Reverse Leakage Current (Ir)
  • 3uA@4V
  • Operating Junction Temperature Range
  • -55℃~+150℃
  • Impedance(Zzt)
  • 10Ω
  • Pd - Power Dissipation
  • 300mW
  • Zener Voltage(Range)
  • 5.8V~6.6V
  • Zener Voltage(Nom)
  • 6.2V
  • Impedance(Zzk)
  • 150Ω