ONSEMI BZX84C6V2LT1
ONSEMI BZX84C6V2LT1
ONSEMI BZX84C6V2LT1
Manufacturer No:
BZX84C6V2LT1
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
ZENER DIODE 10Ohm ±6% 6.2V 3?A @ 4V -65°C~150°C TJ 225mW 3 Terminations ZENER TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BZX84C6V2LT1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
  • 3
  • Material
  • Plastic
  • Operating Temperature
  • -65°C~150°C TJ
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2007
  • Tolerance
  • ±6%
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 3
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
  • UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
  • 225mW
BZX84C6V2LT1 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 3?A @ 4V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (6.45%).Reverse leakage current reaches 3?A at its maximum.Having a zener current of 10mA, it is highly flexible in terms of design.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX84C6V2LT1 Features
reverse leakage current of 3?A @ 4V
3?A @ 4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3?A
the zener current of 10mA