ONSEMI BZX84C6V2ET3G
ONSEMI BZX84C6V2ET3G
ONSEMI BZX84C6V2ET3G
Manufacturer No:
BZX84C6V2ET3G
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
ZENER DIODE 10Ohm ±6% 6.2V 3?A @ 4V -65°C~150°C TJ 300mW 3 Terminations ZENER TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
BZX84C6V2ET3G Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • OBSOLETE (Last Updated: 1 week ago)
  • Contact Plating
  • Tin
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 3
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Operating Temperature
  • -65°C~150°C TJ
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2007
  • Type
  • Parameter
  • Tolerance
  • ±6%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 3
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Additional Feature
  • UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Voltage Reference Diodes
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI BZX84C6V2ET3G.
BZX84C6V2ET3G Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 3?A @ 4V.A voltage of 6.45% is considered to be the maximum that can be output (Tol).A maximum reverse leakage current is reached at 3?A.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 10mA.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.
BZX84C6V2ET3G Features
reverse leakage current of 3?A @ 4V
3?A @ 4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3?A
the zener current of 10mA