DIODES BZX84C5V1-7-F
DIODES BZX84C5V1-7-F
Manufacturer No:
BZX84C5V1-7-F
Manufacturer:
DIODES
Package:
GREEN, PLASTIC PACKAGE-3
Description:
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23-3.Zener Diode 5.1 V 300 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BZX84C5V1-7-F Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Discrete Semiconductor Products
  • Manufacturer
  • Diodes Incorporated
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 12 Weeks
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
  • 2 µA @ 2 V
  • Grade
  • Impedance (Max) (Zzt)
  • 60 Ohms
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
  • -65°C ~ 150°C (TJ)
  • Package / Case
  • TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Power - Max
  • 300 mW
  • Qualification
  • Supplier Device Package
  • SOT-23-3
  • Tolerance
  • ±6%
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
  • 900 mV @ 10 mA
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
  • 5.1 V