DIODES BZX84C4V7S-7-F
DIODES BZX84C4V7S-7-F
DIODES BZX84C4V7S-7-F
Manufacturer No:
BZX84C4V7S-7-F
Manufacturer:
DIODES
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Description:
2 Independent ZENER DIODE ±6% 4.7V 80Ohm 2 Elements 200mW 6 Terminations UNIDIRECTIONAL Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
BZX84C4V7S-7-F Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 24 Weeks
  • Contact Plating
  • Tin
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
  • 6
  • Weight
  • 6.010099mg
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Operating Temperature
  • -65°C~150°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Type
  • Parameter
  • Published
  • 2007
  • Tolerance
  • ±6%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
  • EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Voltage Reference Diodes
BZX84C4V7S-7-F Overview
The impedance of this device is zero ohm, which is the result of its combined resistance and reactance.As for tolerancing, this part has a tolerance of ±6%.According to estimates, the device's zener current is 4.7V mA.Its impedance is 80Ohm ohm, which is equal to the opposition presented by resistance and reactance in a circuit to rotating current.Presently, this electronic component is receiving 5mA test current.With respect to voltage tolerance, this part has 6.38%.Zener diode array is capable of running wZener diode arrayh 4.7V voltage (Rated DC).Reverse leakage voltage can be applied by this device up to 3?A.The peak reverse current of this device is 3?A amp.
BZX84C4V7S-7-F Features
80Ohm ohm
±6% tolerance
5mA test current
6.38% voltage tolerance