DIODES BZX84C3V9W-7-F
DIODES BZX84C3V9W-7-F
DIODES BZX84C3V9W-7-F
Manufacturer No:
BZX84C3V9W-7-F
Manufacturer:
DIODES
Package:
SC-70, SOT-323
Description:
DIODE ZENER 3.9V 200MW SOT323.Zener Diode 3.9 V 200 mW ±5% Surface Mount SOT-323
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BZX84C3V9W-7-F Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Discrete Semiconductor Products
  • Manufacturer
  • Diodes Incorporated
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 12 Weeks
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
  • 3 µA @ 1 V
  • Grade
  • Impedance (Max) (Zzt)
  • 90 Ohms
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
  • -65°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
  • SC-70, SOT-323
  • Power - Max
  • 200 mW
  • Qualification
  • Supplier Device Package
  • SOT-323
  • Tolerance
  • ±5%
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
  • 900 mV @ 10 mA
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
  • 3.9 V