DIODES BZX84C3V9W-7
DIODES BZX84C3V9W-7
DIODES BZX84C3V9W-7
Manufacturer No:
BZX84C3V9W-7
Manufacturer:
DIODES
Package:
SC-70, SOT-323
Description:
ZENER DIODE 90Ohm ±5% 3.9V 3?A @ 1V -65°C~125°C 200mW 3 Terminations ZENER SC-70, SOT-323
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BZX84C3V9W-7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
  • 3
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Operating Temperature
  • -65°C~125°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2006
  • Tolerance
  • ±5%
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 3
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
  • 200mW
  • Voltage - Rated DC
  • 3.9V
  • Max Power Dissipation
  • 200mW
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES BZX84C3V9W-7.
BZX84C3V9W-7 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 3?A @ 1V.A maximum reverse leakage current of 3?A is observed.Zeners have a zener current of 5mA, so their design is highly flexible.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
BZX84C3V9W-7 Features
reverse leakage current of 3?A @ 1V
3?A @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3?A
the zener current of 5mA