ONSEMI BZX84C3V3LT3G
ONSEMI BZX84C3V3LT3G
ONSEMI BZX84C3V3LT3G
Manufacturer No:
BZX84C3V3LT3G
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
ZENER DIODE 95Ohm ±6% 3.3V 5?A @ 1V -65°C~150°C TJ 225mW 3 Terminations ZENER TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
BZX84C3V3LT3G Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
  • 3
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Operating Temperature
  • -65°C~150°C TJ
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 1999
  • Tolerance
  • ±6%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 3
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
  • 225mW
BZX84C3V3LT3G Overview
A reverse leakage current of 5?A @ 1V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 6.06%.5?A is the maximum reverse leakage current.The design is highly flexible due to the zener current of 10mA.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZX84C3V3LT3G Features
reverse leakage current of 5?A @ 1V
5?A @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5?A
the zener current of 10mA