DIODES BZX84C36W-7-F
DIODES BZX84C36W-7-F
DIODES BZX84C36W-7-F
Manufacturer No:
BZX84C36W-7-F
Package:
SC-70, SOT-323
Description:
ZENER DIODE 90Ohm ±6% 36V 100nA @ 25.2V -65°C~125°C 200mW 3 Terminations SC-70, SOT-323
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
BZX84C36W-7-F Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 23 Weeks
  • Contact Plating
  • Tin
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
  • 3
  • Weight
  • 6.010099mg
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Number of Elements
  • 1
  • Operating Temperature
  • -65°C~125°C
  • Published
  • 2008
  • Tolerance
  • ±6%
  • Number of Terminations
  • 3
  • HTS Code
BZX84C36W-7-F Overview
A reverse leakage current of 100nA @ 25.2V is required to supply this electrical device.100nA is the maximum reverse leakage current.The design is highly flexible due to the zener current of 100nA.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.This device functions best with a peak reverse voltage of 100nA.
BZX84C36W-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 25.2V
100nA @ 25.2V is the maximum voltage (Tol)