DIODES BZX84C30W-7-F
DIODES BZX84C30W-7-F
DIODES BZX84C30W-7-F
Manufacturer No:
BZX84C30W-7-F
Package:
SC-70, SOT-323
Description:
ZENER DIODE 80Ohm ±6.67% 30V 100nA @ 21V -65°C~125°C TJ 200mW 3 Terminations ZENER SC-70, SOT-323
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BZX84C30W-7-F Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Contact Plating
  • Tin
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
  • 3
  • Weight
  • 6.010099mg
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Operating Temperature
  • -65°C~125°C TJ
  • Published
  • 2008
  • Tolerance
  • ±6.67%
  • Number of Terminations
  • 3
  • Termination
  • SMD/SMT
  • HTS Code
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES BZX84C30W-7-F.
BZX84C30W-7-F Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 100nA @ 21V.Reverse leakage currents can reach 100nA.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 2mA zener current.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.In order to ensure full functionality of this device, it is recommended that the reverse voltage be 100nA.
BZX84C30W-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 21V
100nA @ 21V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 2mA