DIODES BZX84C2V7-7-F
DIODES BZX84C2V7-7-F
DIODES BZX84C2V7-7-F
Manufacturer No:
BZX84C2V7-7-F
Package:
GREEN, PLASTIC PACKAGE-3
Description:
Zener Diode, 2.7V V(Z), 7.41%, 0.35W, Silicon, Unidirectional, GREEN, PLASTIC PACKAGE-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BZX84C2V7-7-F Information
  • Yes
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Part Life Cycle Code
  • Active
  • Ihs Manufacturer
  • DIODES INC
  • Package Description
  • GREEN, PLASTIC PACKAGE-3
  • Pin Count
  • 3
  • Reach Compliance Code
  • compliant
  • HTS Code
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Type
  • Parameter
  • Samacsys Manufacturer
  • Diodes Incorporated
  • Additional Feature
  • HIGH RELIABILITY
  • Configuration
  • SINGLE
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Diode Type
  • ZENER DIODE
  • Dynamic Impedance-Max
  • 100 Ω
  • JESD-30 Code
  • R-PDSO-G3
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Moisture Sensitivity Level
  • 1
  • Number of Elements
  • 1
BZX84C2V7-7-F Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 20?A @ 1V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 7.41% is set.During reverse leakage, the maximum current reaches 20?A.Design flexibility is enhanced by its zener current of 5mA.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).For full functionality, this device should have a reverse voltage peak of 20?A.
BZX84C2V7-7-F Features
reverse leakage current of 20?A @ 1V
20?A @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 20?A
the zener current of 5mA