DIODES BZX84C2V7-7
DIODES BZX84C2V7-7
DIODES BZX84C2V7-7
Manufacturer No:
BZX84C2V7-7
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
ZENER DIODE 100Ohm ±7% 2.7V 20?A @ 1V -65°C~150°C 300mW 3 Terminations ZENER TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BZX84C2V7-7 Information
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
  • 3
  • Weight
  • 7.994566mg
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Operating Temperature
  • -65°C~150°C
  • Published
  • 2003
  • Tolerance
  • ±7%
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Discontinued
  • Number of Terminations
  • 3
  • Termination
  • SMD/SMT
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Voltage Reference Diodes
BZX84C2V7-7 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 20?A @ 1V.A voltage of 7.41% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 5mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.If you want this device to work properly, you should set the peak reverse voltage to 20?A.
BZX84C2V7-7 Features
reverse leakage current of 20?A @ 1V
20?A @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the zener current of 5mA