DIODES BZX84C2V4S-7-F
DIODES BZX84C2V4S-7-F
DIODES BZX84C2V4S-7-F
Manufacturer No:
BZX84C2V4S-7-F
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Description:
2 Independent ZENER DIODE ±6% 2.4V 100Ohm 2 Elements 200mW 6 Terminations UNIDIRECTIONAL 8.33% Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BZX84C2V4S-7-F Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 19 Weeks
  • Contact Plating
  • Tin
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
  • 6
  • Weight
  • 6.010099mg
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Operating Temperature
  • -65°C~150°C
  • Published
  • 2007
  • Tolerance
  • ±6%
  • Number of Terminations
  • Termination
  • SMD/SMT
  • HTS Code
BZX84C2V4S-7-F Overview
With this device, a wide range of 8.33% reverse voltages is supported.Impedance is the opposition to alternating current presented by the combined effects of resistance and reactance in a circuit, and this device has an impedance of 100Ohm ohm.±6% tolerance is characteristic of this part in terms of tolerances.There is no indication of a zener current for the device, but array is estimated to be 2.4V.In a circuit, the impedance is defined as how much resistance and reactance a circuit has relative to alternating current, and this device has 100Ohm ohm.At the moment, this electronic part is being tested with 5mA test current.A voltage tolerance of 8% is characteristic of this part.With regard to voltage (Rated DC), this device can run at 2.4V.In this device, a maximum reverse leakage voltage of 50?A can be applied.Reverse peak current is 50?A amps with this device.
BZX84C2V4S-7-F Features
100Ohm ohm
±6% tolerance
5mA test current
8% voltage tolerance