DIODES BZX84C27S-7-F
DIODES BZX84C27S-7-F
DIODES BZX84C27S-7-F
Manufacturer No:
BZX84C27S-7-F
Manufacturer:
DIODES
Package:
SOT-363
Description:
SEPARATE, 2 ELEMENTS ZENER DIODE 6% 27V 200mW 6 Terminations UNIDIRECTIONAL 7.04% SOT-363
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
BZX84C27S-7-F Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 14 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SOT-363
  • Number of Pins
  • 6
  • Weight
  • 6.010099mg
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Number of Elements
  • 2
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2007
  • Tolerance
  • 6%
  • Type
  • Parameter
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Termination
  • SMD/SMT
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
  • 150°C
  • Min Operating Temperature
  • -65°C
BZX84C27S-7-F Overview
These devices are capable of supporting a wide range of 7.04% reverse voltages.An impedance in electrical engineering is the opposition presented to alternating current by a circuit whose resistance and reactance are equal to zero.This part has a 6% tolerance when array comes to tolerances.Approximately 27V is the device's zener current.This electronic part is being tested at the moment with 2mA test current.The part is characterized by a 5% voltage tolerance.For this device, you can set the voltage(rated DC) to 27V.For this device, the maximum reverse leakage voltage is 100nA.Zener diode array can operate at 100nA amps for peak reverse current.
BZX84C27S-7-F Features
80Ohm ohm
6% tolerance
2mA test current
5% voltage tolerance