DIODES BZX84C24W-7-F
DIODES BZX84C24W-7-F
DIODES BZX84C24W-7-F
Manufacturer No:
BZX84C24W-7-F
Package:
SC-70, SOT-323
Description:
ZENER DIODE 70Ohm 5.79% 24V 100nA @ 16.8V -65°C~125°C 200mW 3 Terminations SC-70, SOT-323
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
BZX84C24W-7-F Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 12 Weeks
  • Contact Plating
  • Tin
  • Package / Case
  • SC-70, SOT-323
  • SILICON
  • Number of Elements
  • 1
  • Operating Temperature
  • -65°C~125°C
  • Published
  • 2008
  • Tolerance
  • 5.79%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • HTS Code
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES BZX84C24W-7-F.
BZX84C24W-7-F Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 16.8V is required.There is a maximum reverse leakage current that reaches 100nA.Wdiodeh a zener current of 100nA, diode is highly flexible in terms of design.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.A peak reverse voltage of 100nA is recommended for this device to function fully.
BZX84C24W-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 16.8V
100nA @ 16.8V is the maximum voltage (Tol)