DIODES BZX84C20W-7-F
DIODES BZX84C20W-7-F
DIODES BZX84C20W-7-F
Manufacturer No:
BZX84C20W-7-F
Package:
SOT-323
Description:
ZENER DIODE 6% 20V 200mW 3 Terminations SOT-323
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
BZX84C20W-7-F Information
  • Type
  • Parameter
  • Contact Plating
  • Tin
  • Package / Case
  • SOT-323
  • SILICON
  • Number of Elements
  • 1
  • Published
  • 2008
  • Tolerance
  • 6%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • 3
  • Termination
  • SMD/SMT
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Min Operating Temperature
  • -65°C
  • HTS Code
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES BZX84C20W-7-F.
BZX84C20W-7-F Overview
A maximum voltage (Tol) can be supplied if 6% is set.During reverse leakage, the maximum current reaches 100nA.Design flexibility is enhanced by its zener current of 5mA.For full functionality, this device should have a reverse voltage peak of 100nA.
BZX84C20W-7-F Features
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 5mA