DIODES BZX84C20S-7-F
DIODES BZX84C20S-7-F
DIODES BZX84C20S-7-F
Manufacturer No:
BZX84C20S-7-F
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Description:
2 Independent ZENER DIODE ±6% 20V 55Ohm 200mW 6 Terminations UNIDIRECTIONAL 6% Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
BZX84C20S-7-F Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 23 Weeks
  • Contact Plating
  • Tin
  • Package / Case
  • 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
  • 6
  • SILICON
  • Number of Elements
  • 2
  • Operating Temperature
  • -65°C~150°C
  • Published
  • 2007
  • Tolerance
  • ±6%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • HTS Code
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES BZX84C20S-7-F.
BZX84C20S-7-F Overview
With this device, a wide range of 6% reverse voltages is supported.Impedance is the opposition to alternating current presented by the combined effects of resistance and reactance in a circuit, and this device has an impedance of 55Ohm ohm.±6% tolerance is characteristic of this part in terms of tolerances.There is no indication of a zener current for the device, but array is estimated to be 20V.By combining resistance and reactance, this device has an impedance of 55Ohm ohm, which represents the opposition to alternating current.At the moment, this electronic part is being tested with 5mA test current.A voltage tolerance of 6% is characteristic of this part.With regard to voltage (Rated DC), this device can run at 20V.In this device, a maximum reverse leakage voltage of 100nA can be applied.Reverse peak current is 100nA amps with this device.
BZX84C20S-7-F Features
55Ohm ohm
±6% tolerance
5mA test current
6% voltage tolerance