DIODES BZX84C18W-7-F
DIODES BZX84C18W-7-F
DIODES BZX84C18W-7-F
Manufacturer No:
BZX84C18W-7-F
Package:
SC-70, SOT-323
Description:
ZENER DIODE 45Ohm ±6% 18V 100nA @ 12.6V -65°C~125°C 200mW 3 Terminations ZENER SC-70, SOT-323
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BZX84C18W-7-F Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 24 Weeks
  • Contact Plating
  • Tin
  • Package / Case
  • SC-70, SOT-323
  • Operating Temperature
  • -65°C~125°C
  • Published
  • 2008
  • Tolerance
  • ±6%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • 3
  • Termination
  • SMD/SMT
  • HTS Code
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES BZX84C18W-7-F.
BZX84C18W-7-F Overview
A reverse leakage current of 100nA @ 12.6V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 6.41%.100nA is the maximum reverse leakage current.The design is highly flexible due to the zener current of 5mA.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.This device functions best with a peak reverse voltage of 100nA.
BZX84C18W-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 12.6V
100nA @ 12.6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 5mA