DIODES BZX84C18W-7
DIODES BZX84C18W-7
DIODES BZX84C18W-7
Manufacturer No:
BZX84C18W-7
Package:
SC-70, SOT-323
Description:
ZENER DIODE 45Ohm ±6% 18V 100nA @ 12.6V -65°C~125°C 200mW 3 Terminations ZENER SC-70, SOT-323
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BZX84C18W-7 Information
  • Package / Case
  • SC-70, SOT-323
  • Weight
  • 59.987591mg
  • Operating Temperature
  • -65°C~125°C
  • Published
  • 2006
  • Tolerance
  • ±6%
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Part Status
  • Discontinued
  • 3
  • Termination
  • SMD/SMT
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
  • 200mW
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES BZX84C18W-7.
BZX84C18W-7 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 100nA @ 12.6V.A voltage of 6.41% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 5mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.If you want this device to work properly, you should set the peak reverse voltage to 100nA.
BZX84C18W-7 Features
reverse leakage current of 100nA @ 12.6V
100nA @ 12.6V is the maximum voltage (Tol)
the zener current of 5mA