DIODES BZX84C12W-7-F
DIODES BZX84C12W-7-F
DIODES BZX84C12W-7-F
Manufacturer No:
BZX84C12W-7-F
Package:
SC-70, SOT-323
Description:
ZENER DIODE 25Ohm ±5% 12V 100nA @ 8V -65°C~125°C 200mW 3 Terminations ZENER SC-70, SOT-323
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
BZX84C12W-7-F Information
  • Factory Lead Time
  • 24 Weeks
  • Contact Plating
  • Tin
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
  • 3
  • Weight
  • 6.010099mg
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Operating Temperature
  • -65°C~125°C
  • Published
  • 2008
  • Tolerance
  • ±5%
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 3
  • Termination
  • SMD/SMT
  • HTS Code
BZX84C12W-7-F Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 100nA @ 8V.A maximum reverse leakage current is reached at 100nA.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 5mA.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.This device can function fully with a reverse peak voltage of 100nA.
BZX84C12W-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 5mA