DIODES BZX84C12S-7-F
DIODES BZX84C12S-7-F
DIODES BZX84C12S-7-F
Manufacturer No:
BZX84C12S-7-F
Package:
R-PDSO-G6
Description:
Description: Zener Diode, 12V V(Z), 5.39%, 0.2W, Silicon, Unidirectional, GREEN, ULTRA SMALL, PLASTIC PACKAGE-6
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
BZX84C12S-7-F Information
  • Yes
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Part Life Cycle Code
  • Active
  • Ihs Manufacturer
  • DIODES INC
  • Package Description
  • R-PDSO-G6
  • Pin Count
  • 6
  • Reach Compliance Code
  • compliant
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Type
  • Parameter
  • Samacsys Manufacturer
  • Diodes Incorporated
  • Configuration
  • SEPARATE, 2 ELEMENTS
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Diode Type
  • ZENER DIODE
  • Dynamic Impedance-Max
  • 25 Ω
  • JESD-30 Code
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Moisture Sensitivity Level
  • 1
  • Number of Elements
  • 2
  • Number of Terminals
  • 6
BZX84C12S-7-F Overview
This device supports a wide range of 5.39% reverse voltages.The impedance of this device is 25Ohm ohm, which is the opposition to alternating current presented by resistance and reactance in a circuit.Tolerances for this part are ±6%.The device's zener current is estimated to be 12V.This device has an impedance of 25Ohm ohm, which is the opposition to alternating current presented by resistance and reactance.This electronic part is currently receiving 5mA test current.This part has a voltage tolerance of 5%.In terms of voltage (Rated DC), this device is capable of running at 12V.This device can use a maximum reverse leakage voltage of 100nA.In terms of peak reverse current, this device can handle 100nA amps.
BZX84C12S-7-F Features
25Ohm ohm
±6% tolerance
5mA test current
5% voltage tolerance