ONSEMI BZX84C12ET1G
ONSEMI BZX84C12ET1G
ONSEMI BZX84C12ET1G
Manufacturer No:
BZX84C12ET1G
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
ZENER DIODE 25Ohm ±5% 12V 100nA @ 8V -65°C~150°C TJ 225mW 3 Terminations ZENER TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
BZX84C12ET1G Information
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
  • 3
  • Material
  • Plastic
  • Operating Temperature
  • -65°C~150°C TJ
  • Published
  • 2005
  • Tolerance
  • ±5%
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 3
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
  • 225mW
BZX84C12ET1G Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 100nA @ 8V.During reverse leakage, the maximum current reaches 100nA.Design flexibility is enhanced by its zener current of 10mA.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX84C12ET1G Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 10mA