DIODES BZX84C11W-7-F
DIODES BZX84C11W-7-F
DIODES BZX84C11W-7-F
Manufacturer No:
BZX84C11W-7-F
Package:
SC-70, SOT-323
Description:
ZENER DIODE 20Ohm ±5% 11V 100nA @ 8V -65°C~125°C 200mW 3 Terminations SC-70, SOT-323
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
BZX84C11W-7-F Information
  • Factory Lead Time
  • 23 Weeks
  • Contact Plating
  • Tin
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
  • 3
  • Weight
  • 6.010099mg
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Number of Elements
  • 1
  • Operating Temperature
  • -65°C~125°C
  • Published
  • 2008
  • Tolerance
  • ±5%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 3
  • ECCN Code
  • EAR99
  • HTS Code
BZX84C11W-7-F Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 8V is required.5.45% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.There is a maximum reverse leakage current that reaches 100nA.Wdiodeh a zener current of 5mA, diode is highly flexible in terms of design.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.A peak reverse voltage of 100nA is recommended for this device to function fully.
BZX84C11W-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 5mA