DIODES BZX84C11S-7-F
DIODES BZX84C11S-7-F
DIODES BZX84C11S-7-F
Manufacturer No:
BZX84C11S-7-F
Manufacturer:
DIODES
Package:
SOT-363
Description:
6% 200mW SOT-363
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BZX84C11S-7-F Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Contact Plating
  • Tin
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SOT-363
  • Number of Pins
  • 6
  • Weight
  • 6.010099mg
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2007
  • Tolerance
  • 6%
  • Part Status
  • Active
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
  • 150°C
  • Min Operating Temperature
  • -65°C
  • Power Rating
  • 200mW
  • Voltage - Rated DC
  • 11V
  • Max Power Dissipation
  • 200mW
  • Number of Contacts
  • Impedance
  • 20Ohm
  • Power Dissipation
  • 200mW
  • Max Reverse Leakage Current
  • 100nA
Product Description:
Features:
  • Rated DC voltage of 11V with a voltage tolerance of 5.45%
  • Peak reverse current of 100nA and maximum reverse leakage current of 100nA
  • Maximum power dissipation of 200mW and maximum operating temperature of 150°C
  • Surface-mount package with a height of 1mm and length of 2.2mm
  • Lead-free and RoHS3 compliant, ensuring environmental sustainability
  • No ESD protection, making it suitable for applications where ESD protection is not required
Applications:
Alternative Parts:
  • BZX84C11S-7-F is an alternative to other Zener diode arrays such as the 1N4741A and the 1N4742A.
Embedded Modules:
  • The BZX84C11S-7-F is used in various embedded modules, including:
    • Power supplies and voltage regulators
    • Overvoltage protection circuits
    • EMI/RFI filters
    • Switch-mode power supplies
FAQs:
Q: What is the maximum power dissipation of the BZX84C11S-7-F? A: The maximum power dissipation of the BZX84C11S-7-F is 200mW.
Q: What is the rated DC voltage of the BZX84C11S-7-F? A: The rated DC voltage of the BZX84C11S-7-F is 11V.