NXP BZX84-C47 215
NXP BZX84-C47 215
NXP BZX84-C47 215
Manufacturer No:
BZX84-C47 215
Manufacturer:
NXP
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
±0.1% 47 V -55°C ~ 125°C 250 mW 2 Terminations 0402 (1005 Metric)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
BZX84-C47 215 Information
  • Package / Case
  • 0402 (1005 Metric)
  • Contact Plating
  • Tin
  • Mount
  • Surface Mount
  • Number of Pins
  • 3
  • Supplier Device Package
  • 0402
  • Weight
  • 4.535924 g
  • Number of Terminals
  • 3
  • Package
  • Tape & Reel (TR)
  • Base Product Number
  • TNPW0402
  • Mfr
  • Vishay Dale
  • Type
  • Parameter
  • Product Status
  • Active
  • Height - Seated (Max)
  • 0.016 (0.40mm)
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Operating Temperature
  • -55°C ~ 125°C
  • Series
  • TNPW
  • Size / Dimension
  • 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
  • Tolerance
  • ±0.1%
  • Number of Terminations
  • 2
  • Temperature Coefficient
  • ±25ppm/°C
  • Resistance
  • 619 Ohms