DIODES BZT52C4V7LP-7
DIODES BZT52C4V7LP-7
DIODES BZT52C4V7LP-7
Manufacturer No:
BZT52C4V7LP-7
Package:
0402 (1006 Metric)
Description:
ZENER DIODE 80Ohm ±6% 4.7V 3?A @ 2V -65°C~150°C 250mW 2 Terminations ZENER 0402 (1006 Metric)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
BZT52C4V7LP-7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 24 Weeks
  • Contact Plating
  • Gold
  • Package / Case
  • 0402 (1006 Metric)
  • Number of Pins
  • 2
  • Weight
  • 992.233309?g
  • Operating Temperature
  • -65°C~150°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2011
  • Tolerance
  • ±6%
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • 2
  • Termination
  • SMD/SMT
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Additional Feature
  • HIGH RELIABILITY
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES BZT52C4V7LP-7.
BZT52C4V7LP-7 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 3?A @ 2V.A maximum reverse leakage current of 3?A is observed.Zeners have a zener current of 3?A, so their design is highly flexible.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.To function properly, this device needs a reverse voltage peak of 3?A.
BZT52C4V7LP-7 Features
reverse leakage current of 3?A @ 2V
3?A @ 2V is the maximum voltage (Tol)