DIODES BZT52C39S-7-F
DIODES BZT52C39S-7-F
DIODES BZT52C39S-7-F
Manufacturer No:
BZT52C39S-7-F
Package:
SC-76, SOD-323
Description:
ZENER DIODE 130Ohm ±5% 39V 100nA @ 27.3V -65°C~150°C 200mW 2 Terminations ZENER SC-76, SOD-323
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
BZT52C39S-7-F Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 24 Weeks
  • Contact Plating
  • Tin
  • Package / Case
  • SC-76, SOD-323
  • Number of Pins
  • 2
  • Weight
  • 4.904468mg
  • Operating Temperature
  • -65°C~150°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2017
  • Tolerance
  • ±5%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • 2
  • Termination
  • SMD/SMT
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Additional Feature
  • HIGH RELIABILITY
BZT52C39S-7-F Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 100nA @ 27.3V.A voltage of 5.13% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 100nA.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 2mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.If you want this device to work properly, you should set the peak reverse voltage to 100nA.
BZT52C39S-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 27.3V
100nA @ 27.3V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 2mA