DIODES BZT52C33-7-F
DIODES BZT52C33-7-F
DIODES BZT52C33-7-F
Manufacturer No:
BZT52C33-7-F
Package:
SOD-123
Description:
ZENER DIODE 80Ohm ±6% 33V 100nA @ 23.1V -65°C~150°C 500mW 2 Terminations ZENER SOD-123
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BZT52C33-7-F Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 24 Weeks
  • Contact Plating
  • Tin
  • Package / Case
  • SOD-123
  • Number of Pins
  • 2
  • Weight
  • 10.007382mg
  • Operating Temperature
  • -65°C~150°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2011
  • Tolerance
  • ±6%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • 2
  • Termination
  • SMD/SMT
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Additional Feature
  • HIGH RELIABILITY
BZT52C33-7-F Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 100nA @ 23.1V.Voltage (Tol) 6.06% is the maximum possible.Reverse leakage currents can reach 100nA.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 2mA zener current.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.In order to ensure full functionality of this device, it is recommended that the reverse voltage be 100nA.
BZT52C33-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 23.1V
100nA @ 23.1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 2mA