DIODES BZT52C33-7
DIODES BZT52C33-7
DIODES BZT52C33-7
Manufacturer No:
BZT52C33-7
Package:
SOD-123
Description:
ZENER DIODE 80Ohm ±6% 33V 100nA @ 23.1V -65°C~150°C 500mW 2 Terminations ZENER SOD-123
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BZT52C33-7 Information
  • Package / Case
  • SOD-123
  • Number of Pins
  • 2
  • Weight
  • 29.993795mg
  • Operating Temperature
  • -65°C~150°C
  • Packaging
  • Cut Tape (CT)
  • Published
  • 2006
  • Tolerance
  • ±6%
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Discontinued
  • 2
  • Termination
  • SMD/SMT
  • ECCN Code
  • EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
  • 500mW
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES BZT52C33-7.
BZT52C33-7 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 100nA @ 23.1V.Voltage (Tol) 6.06% is the maximum possible.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 2mA zener current.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.In order to ensure full functionality of this device, it is recommended that the reverse voltage be 100nA.
BZT52C33-7 Features
reverse leakage current of 100nA @ 23.1V
100nA @ 23.1V is the maximum voltage (Tol)
the zener current of 2mA