DIODES BZT52C2V4LP-7
DIODES BZT52C2V4LP-7
DIODES BZT52C2V4LP-7
Manufacturer No:
BZT52C2V4LP-7
Package:
0402 (1006 Metric)
Description:
ZENER DIODE 100Ohm ±8% 2.4V 50?A @ 1V -65°C~150°C 250mW 2 Terminations ZENER 0402 (1006 Metric)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BZT52C2V4LP-7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 24 Weeks
  • Contact Plating
  • Gold
  • Package / Case
  • 0402 (1006 Metric)
  • Operating Temperature
  • -65°C~150°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2012
  • Tolerance
  • ±8%
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • EAR99
  • Additional Feature
  • HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Voltage Reference Diodes
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES BZT52C2V4LP-7.
BZT52C2V4LP-7 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 50?A @ 1V is required.8.33% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.There is a maximum reverse leakage current that reaches 50?A.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.A peak reverse voltage of 50?A is recommended for this device to function fully.
BZT52C2V4LP-7 Features
reverse leakage current of 50?A @ 1V
50?A @ 1V is the maximum voltage (Tol)