DIODES BZT52C22-7-F
DIODES BZT52C22-7-F
DIODES BZT52C22-7-F
Manufacturer No:
BZT52C22-7-F
Package:
SOD-123
Description:
ZENER DIODE 55Ohm ±6% 22V 100nA @ 15.4V -65°C~150°C 500mW 2 Terminations ZENER SOD-123
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BZT52C22-7-F Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 19 Weeks
  • Contact Plating
  • Tin
  • Package / Case
  • SOD-123
  • Number of Pins
  • 2
  • Weight
  • 10.007382mg
  • Operating Temperature
  • -65°C~150°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2011
  • Tolerance
  • ±6%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • 2
  • Termination
  • SMD/SMT
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Additional Feature
  • HIGH RELIABILITY
BZT52C22-7-F Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 15.4V is required.5.67% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.There is a maximum reverse leakage current that reaches 100nA.Wdiodeh a zener current of 5mA, diode is highly flexible in terms of design.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.A reverse test voltage of 15.4V is recommended for full operation of this device.A peak reverse voltage of 100nA is recommended for this device to function fully.
BZT52C22-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 15.4V
100nA @ 15.4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 5mA