DIODES BZT52C22-7
DIODES BZT52C22-7
DIODES BZT52C22-7
Manufacturer No:
BZT52C22-7
Package:
SOD-123
Description:
ZENER DIODE 55Ohm ±6% 22V 100nA @ 15.4V -65°C~150°C 500mW 2 Terminations ZENER SOD-123
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
BZT52C22-7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Package / Case
  • SOD-123
  • Number of Pins
  • 2
  • Weight
  • 10.007382mg
  • Operating Temperature
  • -65°C~150°C
  • Packaging
  • Cut Tape (CT)
  • Published
  • 2011
  • Tolerance
  • ±6%
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Discontinued
  • 2
  • Termination
  • SMD/SMT
  • ECCN Code
  • EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
  • 500mW
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES BZT52C22-7.
BZT52C22-7 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 100nA @ 15.4V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5.67%).Having a zener current of 5mA, it is highly flexible in terms of design.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).For this device to operate properly, a peak reverse voltage of 100nA is recommended.
BZT52C22-7 Features
reverse leakage current of 100nA @ 15.4V
100nA @ 15.4V is the maximum voltage (Tol)
the zener current of 5mA