DIODES BZT52C13LPQ-7
DIODES BZT52C13LPQ-7
DIODES BZT52C13LPQ-7
Manufacturer No:
BZT52C13LPQ-7
Manufacturer:
DIODES
Package:
0402 (1006 Metric)
Description:
ZENER DIODE 30Ohm ±6.53% 100nA @ 8V -65°C~150°C TJ 2 Terminations ZENER 0402 (1006 Metric)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BZT52C13LPQ-7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 19 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 0402 (1006 Metric)
  • Surface Mount
  • YES
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Operating Temperature
  • -65°C~150°C TJ
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
  • ±6.53%
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 2
  • Terminal Finish
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
  • HIGH RELIABILITY
  • Technology
  • ZENER
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES BZT52C13LPQ-7.
BZT52C13LPQ-7 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 8V is required.6.42% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 13V.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 5mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.
BZT52C13LPQ-7 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA