UMW BTB16-600CWRG(UMW)
UMW BTB16-600CWRG(UMW)
Manufacturer No:
BTB16-600CWRG(UMW)
Manufacturer:
UMW
Package:
Description:
60mA 35mA 600V TO-220B TRIACs ROHS
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BTB16-600CWRG(UMW) Information
  • Type
  • Parameter
  • Package
  • TO-220B
  • Holding Current (Ih)
  • 60mA
  • Current - Gate Trigger(Igt)
  • 35mA
  • Voltage - On State(Vtm)
  • 1.5V
  • Average Gate Power Dissipation (PG(AV))
  • 1W
  • Current - On State(It(RMS))
  • 16A
  • Peak off - state voltage(Vdrm)
  • 600V
  • Current - Surge(Itsm@f)
  • 160A@50Hz
  • Gate Trigger Voltage (Vgt)
  • 1.5V
  • Operating Temperature
  • -40℃~+150℃