UMW BTA12-800CWRG(UMW)
UMW BTA12-800CWRG(UMW)
Manufacturer No:
BTA12-800CWRG(UMW)
Manufacturer:
UMW
Package:
Description:
60mA 50mA 800V TO-220A TRIACs ROHS
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
BTA12-800CWRG(UMW) Information
  • Holding Current (Ih)
  • 60mA
  • Current - Gate Trigger(Igt)
  • 50mA
  • Voltage - On State(Vtm)
  • 1.5V
  • Current - On State(It(RMS))
  • 12A
  • Peak off - state voltage(Vdrm)
  • 800V
  • Current - Surge(Itsm@f)
  • 120A@50Hz
  • Operating Temperature
  • -40℃~+125℃
  • Gate Trigger Voltage (Vgt)
  • 1.5V