UMW BTA12-600CWRG
UMW BTA12-600CWRG
UMW BTA12-600CWRG
Manufacturer No:
BTA12-600CWRG
Manufacturer:
UMW
Package:
TO-220-3
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 600V 12A TO220.TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 12 A Through Hole TO-220
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
BTA12-600CWRG Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Discrete Semiconductor Products
  • Manufacturer
  • UMW
  • Packaging
  • Tube
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 8 Weeks
  • Configuration
  • Single
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
  • 35 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
  • 40 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
  • 120A @ 50Hz
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
  • 12 A
  • Type
  • Parameter
  • Grade
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
  • TO-220-3
  • Qualification
  • Supplier Device Package
  • TO-220A
  • Triac Type
  • Standard
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
  • 1.5 V
  • Voltage - Off State
  • 600 V