Unknown BTA12-600CW(KTP)
Unknown BTA12-600CW(KTP)
Manufacturer No:
BTA12-600CW(KTP)
Manufacturer:
Unknown
Package:
Description:
35mA 35mA 600V 1 TRIAC TO-220A TRIACs RoHS
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BTA12-600CW(KTP) Information
  • Type
  • Parameter
  • Package
  • TO-220A
  • Holding Current (Ih)
  • 35mA
  • Current - Gate Trigger(Igt)
  • 35mA
  • Voltage - On State(Vtm)
  • 1.5V
  • Average Gate Power Dissipation (PG(AV))
  • 500mW
  • Current - On State(It(RMS))
  • 12A
  • Peak off - state voltage(Vdrm)
  • 600V
  • Current - Surge(Itsm@f)
  • 120A@20ms
  • SCR Type
  • 1 TRIAC
  • Gate Trigger Voltage (Vgt)
  • 1V
  • Type
  • Parameter
  • Operating Temperature
  • -40℃~+125℃