INFINEON BSZ099N06LS5ATMA1
INFINEON BSZ099N06LS5ATMA1
INFINEON BSZ099N06LS5ATMA1
Manufacturer No:
BSZ099N06LS5ATMA1
Package:
8-PowerTDFN
Description:
MOSFET N-CH 60V 46A TSDSON.N-Channel 60 V 46A (Tc) 36W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8-FL
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BSZ099N06LS5ATMA1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Discrete Semiconductor Products
  • Manufacturer
  • Infineon Technologies
  • Series
  • OptiMOS™
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 18 Weeks
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
  • 46A (Tc)
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
  • 60 V
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
  • 4.5V, 10V
  • FET Feature
  • Type
  • Parameter
  • FET Type
  • N-Channel
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
  • 3.1 nC @ 4.5 V
  • Grade
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
  • 1300 pF @ 30 V
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
  • -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Package / Case
  • 8-PowerTDFN
  • Power Dissipation (Max)
  • 36W (Tc)
  • Qualification
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
  • 9.9mOhm @ 20A, 10V